Богоявлення Господнє у катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці у м. Луцьк

Коли в Йордані хрестився Ти, Господи,

Троїчне явилося поклоніння:

бо Родителя голос свідчив Тобі,

возлюбленим Сином Тебе називаючи;

і Дух у виді голубинім засвідчив твердість слова.

Явився Ти, Христе Боже,

і світ просвітив, слава Тобі

(Тропар на Богоявлення, гл. 1)

Празник Богоявління Господнього є одним із найбільших християнських свят. Безгрішний Бог дає себе охрестити своєму творінню. У євангельському уривку ми чули голос Отця й чули про явлення Духа Святого у вигляді голуба – тому ця подія є не тільки хрещенням Спасителя, але й явленням Пресвятої Тройці. Свята Церква нас навчає, що у цих йорданських водах Месія потопив гріх, а також відкрив нам небо.

В переддень самого свята, у Навечір’я Богоявлення Господнього в катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці було відслужено Вечірню із Літургією св. Василія Великого, а після того чин великого освячення води. Відтак люди мали змогу зачерпнути свяченої води і понести її у свої домівки. Згідно традиції цього вечора у цей день є строгий піст, а закінчується день спільною пісною вечерею із дванадцяти страв, а сам вечір іменується як Щедрий вечір.

А у сам день Хрещення Господа Нашого Ісуса Христа владика Йосафат (Говера), екзарх Луцький, очолив богослужіння, які включали в себе Велике Повечір’я з Литією, а після нього Божественну Літургію св. Івана Золотоустого. У своїй святковій проповіді владика застановився над таїнством Господнього Хрещення. У своїх роздумах проповідник наголосив, що празник Богоявлення перевершує своєю величністю празник Різдва. Оскільки у Різдві Христос приходить, а в Хрещенні Бог об’являє ким є Ісус. Кир Йосафат провів паралелі між ними. У Різдві ангели сповіщали про прихід Еммануїла, а тут Отець сповіщає про Христа як Свого Сина; там зоря вказувала на Христа, а тут дух є над Христом. Ще актуалізував тему хрещення для кожного особисто. Всі є вільними до прийняття таїнства хрещення. Якщо ми охрещуємося, то стаємо синами і доньками Господніми. У ньому Бог дарує нам своє отцівство.

По закінченні Служби Божої духовенство разом з вірними процесійно вийшли на подвір’я храму, де урочисто здійснили освячення води. Єпископ окропив молільників йорданською водою, при цьому бажаючи усім гараздів та благословенних свят. Кожен бажаючий мав змогу приступити і причаститися водиці. В той час храмі отець-настоятель Богдан мирував парафіян.

У Літургії преосвященнішому співслужили отці із катедри: о. Роман і о. Тарас. Дияконував отець-диякон Олександр, а браяття із Дрогобицької Духовної Семінарії ім. блаж. свщмч. Северина, Якима та Віталія, ієромонахів Дрогобицьких Мисак Ярослав та Бонк Михайло, які завітали на йорданські свята у гості до преосвященнішого Йосафата, здійснювали своє служіння як піддиякони. Євхаристійну молитву супроводжував спів сестер із згромадження сестер Божого Провидіння. Також семінаристи Ярослав та Михайло розповсюджували семінарійний часопис, який укладають самі ж питомці семінарії й роздавали, привезені ними, тематичні образки. У приготуваннях до цього празника велику участь взяв також уже випускник Дрогобицької Семінарії Назар Роман.

Top