ПОСТАНОВА

Луцьк, 19.03.2020 р.Б.

Вих: ЛЕ 20/28/18

 

Всечеснішим отцям, преподобним братам і сестрам,

всім вірним Луцького екзархату УГКЦ.

Мир вам у Господі!

 

Одним із викликів сучасності стало поширення пандемії коронавірусної інфекції, яку називають COVID-19.

Для подолання цього явища необхідні зусилля усього суспільства.

Тому, беручи до увагу ситуацію в Україні, розпорядження органів державної влади, рекомендації медичних служб, поради Постійного синоду єпископів УГКЦ постановляємо:

  1. Виконувати розпорядження цивільних органів влади та дотримуватися санітарних норм, які видають компетентні структури, відповідальні за охорону здоров’я.
  2. Перенести на пізніший період, коли це буде можливо, Екзархальний Собор, канонічні візитації парафій, хресні ходи, навчання в недільних школах та інші заходи, які передбачають участь більшої кількості вірних.
  3. Звільняємо з обов’язку фізичної присутності вірних на недільній та святковій Божественній Літургії, яку належить замінити на участь у Літургії через засоби масової інформації: телебачення, радіо, інтернет. (Можна скористатися з трансляцій, розміщених на сайті Луцького екзархату: lutskugcc.org.ua та facebook Луцький екзархат УГКЦ; молитовна платформа, або інших греко-католицьких храмах, які доступні в мережах, наприклад: https://ugcc.tv https://www.facebook.com/ugcc.tv/ https://www.facebook.com/Zhyve.tv/). Якщо не має можливостей і через засоби комунікації приймати участь в богослуженнях, заохочую єднатися з Христовою Церквою в домашній молитві, відчитуючи з Молитовника Чин Молебня чи Акафісту, чи інших богослужень Церковного Правила або частини Псалтиря, читання Святого Письма та духовних книжок.
  4. Наші храми мають бути місцем безпечним та чистим не тільки духовно, але також вільним від загроз для здоров’я вірних. Тому важливо регулярно дбати про прибирання та дезинфекцію як приміщення храму, так й інших частин церковної будівлі, згідно санітарних вимог.
  5. Намагатись дотримуватися дозволеної норми присутності у храмі не більше 10 осіб. Задля забезпечення цієї вимоги можна встановити гучномовці на храмовому подвір’ї. Де є потреба і можливість, служити додаткову Літургію.
  6. Дотримуватися дистанції, щонайменше 1,5 м один від одного.
  7. Тимчасово відмовитися від звичних жестів привітання: вітання за руку, дружні обійми та ін.
  8. Тимчасово стриматися від цілування ікон, Св.Євангелія, мощів та інших святих речей, замінюючи їх практикою поклону з похиленням голови. Парохів та адміністраторів храмів закликаю на період карантину ікону з тетраподу та хрест перенести в місце зберігання.
  9. Закликаємо людей старшого покоління, батьків з малолітніми дітьми, осіб, які недавно перебували за кордоном та тих, хто з ними проживає залишатися вдома, для того, щоб не наражати себе чи інших на небезпеку інфікування.
  10. Особи, які мають ознаки респіраторної інфекції чи аналогічного захворювання, нехай утримаються від участі в богослуженнях.
  11. Перед кожним уділюванням Св. Причастя священникам слід пояснювати та пригадувати присутнім, як правильно причащатися: стояти рівно, підняти голову, широко відкрити уста, устами ложечки не торкатися. Священики зі свого боку повинні проявити максимальну обережність в уділюванні Причастя, дбаючи про зручну ложечку, відповідний розмір частиць, забезпечити можливість продезинфікувати ложечку придатним для цього медичним дезинфікуючим розчином, після кожного причасника.
  12. Якщо священик слухає сповідь у сповідальниці і між ним та каянником є решітка, то можна додатково прикріпити на решітку прозору плівку, щоб усунути небезпеку передачі вірусів повітряно-крапельним шляхом. Сповідальницю слід підтримувати у належній чистоті, використовуючи дезинфікуючі засоби.
  13. Нашу віру і уповання на Господа виражаймо ще усерднішою молитвою. Особливо закликаємо молитися за недужих, за працівників медичної сфери, за людей слабких і незахищених, за нашу владу, яка несе відповідальність за безпеку, дочасне благо і здоров’я власного народу і усього людства. Доручаємо в усіх храмах після Літургії молитись спільно один раз «Отче наш», «Богородице Діво» та «Під Твою милість» за припинення епідемії та видужання хворих. Заохочуємо щодня творити вдома родинну молитву в колі своєї сім’ї. Можна лучитися до спільної молитви о 21.00, як ми вже тривалий час заносимо молитви до Господа Бога за мир в Україні.

Ми переконані, що різного роду випробування, які Господь нам допускає, не повинні ставати для нас джерелом страху чи приводом до відчаю. Вони є радше закликом до покаяння і очищення, до більшої довіри до Господа, до пробудження живої віри у Христа Воскреслого – переможця гріха і смерті. Ми – діти Божі, діти Воскресіння, а тому у всіх обставинах життя маємо зауважувати і відкривати для себе і для інших люблячу і турботливу присутність Божу, та довірятися беззастережно в Божі руки, даючи свідоцтво нашої віри.

Так само використаймо нинішні обставини для вияву діяльної любові і милосердя стосовно наших ближніх. Захищаймо себе від вірусів, які вражають наше тіло. Але ще більше захищаймо наші душі від вірусів паніки, байдужості, ненависті, гніву, упереджень, гордині, егоїзму. Ставаймо одні для одних опертям у труднощах, розрадою в тривогах, потіхою у смутках, пам’ятаючи, що часто звичайний людський жест  підтримки, щира посмішка, люб’язне слово здатні відігнати з людського серця страх, смуток і тривогу та запалити в людських душах світло надії та життя. Робімо добрі діла для наших ближніх, сусідів, знайомих, поцікавмося, можливо їм потрібна наша допомога щодо придбання продуктів або ліків.

Досвід нашої людської крихкості і немочі нехай відкриє нас ще більше до уповання на Христа Воскреслого, щоб в нашому тілі, про смертність якого пригадують нам хвороби, проявилося божественне життя, що у Христі Ісусі, згідно зі словами апостола народів: «А маємо цей скарб у глиняних посудинах, щоб було видно, що велич сили є від Бога, а не від нас. Нас тиснуть звідусіль, але ми не пригноблені; ми в труднощах, та ми не втрачаємо надії; нас гонять, та ми не покинуті; ми повалені, та не знищені. Увесь час носимо в тілі мертвоту Ісуса, щоб і життя Ісуса в нашім житті було явним» (2 Кор 4, 7-10).

Благословення Господнє на вас!

 

+ Йосафат Говера

Екзарх Луцький

Пресв. Сергій Василів

Канцлер

Постанова набуває чинності з моменту оприлюднення

на офіційному сайті Луцького екзархату.

 

Зобов’язуємо усіх парохів та адміністраторів парафії зачитати це звернення після кожної Літургії в неділю 22 березня, а також вивісити його на парафіяльній дошці оголошень і на парафіяльних сайтах, опублікувати в парафіяльних газетах.

Top