Мощі Пратулинських мучеників передали для постійного почитання парафіям Луцького екзархату

Нещодавно, 23 січня, відбулася визначна і водночас торжественна подія, а саме – священнослужителі Луцького екзархату УГКЦ на чолі з Преосвященним владикою Йосафатом здійснили паломництво до відпустового місця, що носить назву Санктуарій Благословенних Мучеників Підляшшя в Пратулині, нині знаходиться на території Польщі. Разом з тим, це паломництво по-особливому стало важливим також для всіх вірних екзархату, оскільки під час Архиєрейської Божественної Літургії, за благословенням ординарія Сєдлєцкої дієцезії РКЦ єпископа Казімєжа Гурди (Люблінська митрополія) і єпископа-помічника Петра Савчука, було урочисто передано для постійного почитання мощі бл. Пратулинських мучеників парафіям екзархату. Натомість Преосвященний владика Йосафат, висловлюючи щиру вдячність від імені всіх вірних екзархату, подарував ікону святого священномученика Йосафата, архиєпископа Полоцького, яка буде зберігатися у невеличкому дерев’яному храмі, відреставрованому на взірець розібраної давнішої церкви.


Пратулинські мученики – 13 греко-католицьких мирян с. Пратулин, розстріляних 24 січня 1874 року сотнею царських солдат за відмову перейти в російське православ’я і передати сільську дерев’яну церкву православному священику. Село Пратулин, розташоване неподалік міста Холм у Польщі, що в ХІХ ст. належало до Холмської єпархії Української Греко-Католицької Церкви. Греко-католицька парафія існувала тут з 1676 року, а її вірні приходили молитися до свого невеличкого дерев’яного храму. Якраз в той час уряд царської Росії, після трьох поділів Польщі (1772, 1793, 1795 роки) окупувавши територію Підляшшя, насильницьким способом вимагав від місцевого населення переходу на російське православ’я. Однак українські селяни Холмської єпархії, бажаючи зберегти вірність вірі й обряду своїх батьків, рідній Церкві і Апостольському Престолу, відмовлялися від вмовлянь і погроз, незважаючи на те, що часом навіть їхні пастирі не знаходили в собі такої відваги. Відтак за неодноразове невиконання наказів царського самодержавства, під командуванням полковника Штейна, солдати царської армії відкрили вогонь, розстрілюючи селян, що зібрались коло церкви з метою захистити віру своїх батьків і право на свій храм: «Це не бійка за церкву, а війна за віру в Христа» (слова бл. Данила Кармаша). Того дня Греко-Католицька Церква здобула 13 блаженних мучеників, які без вагань прийняли смерть за свою віру. На місці загинуло 9 чоловік, ще 4 померли вдома від смертельних поранень. Ось їхні імена:

 • Данило Кармаш
 • Вінкентій Левонюк
 • Іван Андреюк
 • Констянтин Лукашук
 • Максим Гаврилюк
 • Михайло Ваврищук
 • Лука Бойко
 • Ігнатій Франчук
 • Микита Грицюк
 • Констянтин Бойко
 • Пилип Герилюк
 • Онуфрій Василюк
 • Вартоломій Осип’юк

Цього року виповнилося 144 роки з дня геройської смерті тринадцятьох українських греко-католиків, що загинули в Пратулині. Приклад їхнього мучеництва стане назавжди живим свідченням для всіх християн Христового Євангелія і вірності Христовій Церкві.

Під час візиту до Польщі 6 жовтня 1996 року святий папа Іван Павло II проголосив мучеників із Пратулина блаженними Католицької Церкви, беатифікаційний процес яких вівся з 1919 року. Українська Греко-Католицька Церква вшановує Пратулинських мучеників 23 січня. Також за рішенням Синоду єпископів УГКЦ Пратулинських мучеників вшановуємо у четверту неділю по Зісланні Святого Духа, тобто у неділю Всіх святих українського народу. В УГКЦ укладено Акафіст і Молебень для прослави Пратулинських мучеників.

На завершення врочистого вшанування Пратулинських мучеників всі учасники процесійно вирушили до реколекційного центру, який споруджується неподалік санктуарію. Там відбулося підписання фундаційної грамоти і закладення каменя в новобудову.

Top