Навечір’я Богоявлення в катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці

У дні Твого Богоявлення освяти, Боже,
благодаттю Духа Твого Святого водну стихію,
а разом з нею – й усе наше єство, наші думки й бажання,
весь простір нашого буття, Амінь! (Спільна молитва)

18 січня, напередодні свята Богоявлення, яке за старим стилем відзначається 19 січня, християни східного обряду святкують Навечір’я Богоявлення, яке у народі ще зветься Другий Святвечір або ж «Голодна Кутя».

Навечір’я Богоявлення – це час підготовки до великого свята Хрещення Господнього. У цей день йдеться на Святкову Літургію, яка завершується великим освяченням Йорданської води, яку вірні споживають під час Святої вечері. Цікаво зауважити, що звичай двічі освячувати воду – у Навечір’я Богоявлення і в день самого свята з’явився доволі пізно – у XI-XII ст. і поширився під впливом традицій Єрусалимської церкви. Так, Церква зберігає йорданську воду впродовж року для освячення Святою водою осель та хрещення немовлят. А що стосується традиції Хрещенського Святвечора, то вона дуже нагадує Різдвяний Святвечір: так само, як і перед Різдвом, дотримуються суворого посту, а за святковим родинним столом подаються пісні страви – кутя, вареники з капустою, смажена риба, голубці, пісні пироги, пампушки, узвар і інше.

Відтак з нагоди сьогоднішнього свята в катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці м. Луцька відбулась урочиста молитва, а саме Вечірня з Літургією св. Василія Великого. Очолив Божественну Літургію архиєрейським чином владика Йосафат у співслужінні із катедральними священиками, та супроводі парафіяльного хору. У проповіді архиєрей наголосив про те, що людське тіло – фізична структура людини, людський організм складається здебільшого з води. Тому кожна людина потребує воду для свого тілесного життя, натомість в духовному житті Святий Дух, як вода тіло, очищує, освячує та наповняє життям душу.

Після закінчення ранішнього Богослужіння було здійснено перше освячення Хрещенської води. А відтак усі вірні, вертаючись із церкви додому, могли взяти з собою Святої води, яку за давньою традицією вживають перед тим як сідають за святковий, пісний стіл.

Top