Преподобного отця нашого Єфрема Сирійського Слово про Йосифа Прекрасного

Святий отрок Йосиф від юности був образом двох пришесть Христових: першого – від Діви Марії, і другого – страшного, яке все приведе у трепет. Я називаю його не тільки Йосифом Прекрасним, але й дивовижним юнаком, джерелом ціломудрія, досконалим переможцем, чудесним звитяжцем над ворогами. Тому він і став особливим образом майбутнього Господнього пришестя.

Як Господь посланий до нас із Отчого лона, щоб спасти всіх нас, так і отрок Йосиф посланий був від лона Якова до своїх братів. І як жорстокі Йосифові брати, узрівши його наближення, замислили проти нього лукавство, хоч і ніс він їм мир від батька, так і твердосерді юдеї, узрівши Спасителя, говорили: Це спадкоємець, убиймо його, і спадщина буде нашою (Мк 12:7). Йосифові брати, споживаючи разом з ним їжу, зрадили брата і віддали його чужинцям; так подібно і юдеї, споживаючи Пасху, видали Спасителя на смерть. А прихід Йосифа в Єгипет знаменує пришестя Спаса на землю.

І як Йосиф у світлиці переміг усю силу гріха і здобув собі світлий вінець за перемогу над господинею своєю єгиптянкою, так і Господь, зійшовши в Ад, десницею Своєю зруйнував усю могутність жорстокого і досі непереможного тирана. Йосиф, перемігши гріх, зазнає ув’язнення в темниці, доки не отримує вінця. Так і Господь наш, щоб узяти на Себе ввесь гріх світу, покладається у гробі. Йосиф пробув два роки у темниці, живучи там у великій безпеці, і Господь наш перебував три дні в Аді, як Кріпкий не зазнавши зотління.

Йосиф звільняється з темниці милостивим повелінням фараоновим і, як істинний образ Христовий, без труднощів пояснює значення снів і провіщає майбутній достаток. А Господь наш Ісус Христос, воставши з мертвих власною Своєю силою, руйнує Ад, приносить у дар Отцеві наше ізбавління, звіщає Воскресіння і життя вічне.

Йосиф возсідав на колісниці фараоновій, отримавши владу над Єгиптом, і Господь наш, Цар Предвічний, на світлій хмарі зійшовши на Небеса, зі славою возсідає праворуч Отця як Єдинородний Син.

Коли Йосиф царював над Єгиптом, отримавши владу над ворогами своїми, тоді брати його самі прийшли перед престол засудженого ними на смерть, щоб поклонитися йому і просити в нього милости. І Йосиф упізнав братів своїх, а вони стояли вражені і засоромлені, побачивши, що той, кого вони вважали зотлілим в Аді, царює над ними. Так і в той страшний День, коли Господь прийде на небесних хмарах, сяде Він на престолі Царства Свого і будуть приведені перед Нього всі вороги Його, і Він покаже їм Хрест Свій у сяйві великому, і впізнають вони Хрест Сина Божого і самого Розп’ятого ними.

Молитвами преподобного отця нашого Єфрема, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь.

 

Top